Appointments

REPUBLIC OF KENYA
GOVERNMENT OF MAKUENI COUNTY
MAKUENI COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD

LIST OF SELECTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF VILLAGE ADMINISTRATORS

MAKUENI SUB-COUNTY
WARD SUB WARDS/VLLAGE NAME OF CANDIDATE
1.   Kathonzweni i. Mbuvo 1.   Raphael Mutunga
ii. Kathonzweni 2.   Caroline M. Muendo
2.   Nzaui/kilili/Kalamba i. Nzaui 3.   Benjamin Mwanza Maleve
ii. Kalamba 4.   Christine Ndetu Kyavi
3.   Mavindini i. Mavindini 5.   Mirriam N. Mutuku
ii. Kanthuni Re-advertise
4.   Kitise/Kithuki i. Kitise 6.    Benedict Musembi Muange
ii. Kithuki 7.   Christopher Musyoka Ilovi
5.   Wote i. Wote 8.   Henry Kyalo Matheka
ii. Nziu 9.   Mirriam M. Musau
6.   Kikumini/muvau i. Kikumini 10. Zipporah Nzilani Makola
ii. Muvau 11. Festus Mbelenzi Muli
7.   Mbitini i. Mutyambua 12. Jackson Mutuku Ndetei
ii. Kithumani/Kyemundu 13. Alex Mwendwa Mbusi
MBOONI SUB-COUNTY
WARD SUB WARDS/VLLAGE NAME OF CANDIDATE
1.   Mbooni i. Mbooni Re-advertise
ii. Nzeveni/Kyuu 14. Elizabeth Mutinda Mwanzia
2.   Tulimani i. Kalawani 15. Eunice Mwikali Ngauki
ii. Tulimani 16. Charles Muoki Nzioka
3.   Kithungo/Kitundu i. Kithungo/Mataa 17.  John Mutuku Ngumbi
ii. Kitundu/Utangwa 18.  Sylvester Mutua Ngumbi
4.   Kalawa i. Kalawa 19.  Joseph Kisulu Mumo
ii. Kathulumbi 20. Stephen Kimeu Musyoka
5.   Kisau/Kiteta i. Kisau 21. Francis Kioko Mutinda
ii. Kiteta Re-advertise
6.   Kako/Waia i. Kako 22. Ruth Kalekye Kioko
ii. Waia 23. Albert Mumo Musyoka
KAITI SUB-COUNTY
WARD SUB WARDS/VLLAGE NAME OF CANDIDATE
1.   Kilungu i. Kikoko 24.  Purity Nzisa Muli
ii. Kithembe 25.  Alphonce Kyalo Muia
2.   Ukia i. Ukia Re-advertise
ii. Iuani 26. Abednego Mutuku Katumo
3.   Kee i. Watema 27. John Makau Kitivi
ii. Kee 28. Miriam Mwongeli Mwau
4.   Ilima i. Ilima 29. Daniel Mwau Kinyaka
ii. Kilungu 30. Joseph Kahindu Kivinda
KILOME SUB-COUNTY
WARD SUB WARDS/VLLAGE NAME OF CANDIDATE
1.   Kiima Kiu/Kalanzoni i. Malili 31. Nicholas Muthini Kiilu
ii. Ngaamba Re-advertise
2.   Kasikeu i. Kasikeu 32. Juliet Ndambu Musau
ii. Kiou 33. Jonathan Mwania Wambua
3.   Mukaa i. Mukaa 34. Julius Mwangangi Musyoka
ii. Kitaingo 35. Powel Mbeu Kavoo
KIBWEZI WEST SUB-COUNTY
WARD SUB WARDS/VLLAGE NAME OF CANDIDATE
1.   Emali/Mulala i. Emali Re-advertise
ii.Mulala 36. Onesmus Mutisya
2.   Makindu i. Twaandu/Kiboko 37. Abanus Nthiani King’oo
ii. Makindu 38. Dominic Mwendwa Kiviu
3.   Nguumo i. Ndovoini/Syumile 39. Munuve Dalmas Somba
ii. Muuni/Kunguni 40. Stephen Muema Mateng’e
4.   Kikumbulyu North i. Ngulu Re-advertise
ii. Kathyaka 41. Francisca Mutindi Maumbu
5.   Kikumbulyu South i. Nganda/Kalungu Re-advertise
ii. Mikuyuni/Mbuinzau 42. Elizabeth Wanza Bonface
6.   Nguu/Masumba i. Nguu 43. Patrick Mutisya Mailu
ii. Masumba 44. Patrick Mutinda Kinyili
KIBWEZI EAST SUB-COUNTY
WARD SUB WARDS/VLLAGE NAME OF CANDIDATE
1.   Masongaleni i. Kyumani 45. Everlyn Nthenya Kyule
ii.Mukaange 46. Paul Kiviu Misoa
2.   Thange i. Utithi 47. Charles Mutuku Kitati
ii. Kinyambu 48. Samuel Musyoki Kinyambu
3.   Ivingoni/Nzambani i. Nzambani 49. James Kyalo
ii. Nthongoni 50. Patricia Mueni Musyoki
4.   Mtito Andei i. Mtito Andei 51. Winfred Mwethya James
ii. Kambu 52. Charles Somba Mutevu

Please Note

  • All the selected candidates are supposed to collect their appointment letters on Friday 29th July, 2016 at Acacia Hotel at 8.00am
  • Positions in 8 villages will be re - advertised
  • HE the Governor, the County Public Service Board, the Department of Devolution and Public Service Management will address the selected village administrators on a wide range of issues.
  • Please observe time
  • Unsuccessful candidates will contacted
CHAIRMAN
MAKUENI COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD