Appointments
LIST OF SELECTED CANDIDATES FOR THE POSITION OF VILLAGE ADMINISTRATORS
MAKUENI SUB-COUNTY | ||
WARD | SUB WARDS/VLLAGE | NAME OF CANDIDATE |
1. Kathonzweni | i. Mbuvo | 1. Raphael Mutunga |
ii. Kathonzweni | 2. Caroline M. Muendo | |
2. Nzaui/kilili/Kalamba | i. Nzaui | 3. Benjamin Mwanza Maleve |
ii. Kalamba | 4. Christine Ndetu Kyavi | |
3. Mavindini | i. Mavindini | 5. Mirriam N. Mutuku |
ii. Kanthuni | Re-advertise | |
4. Kitise/Kithuki | i. Kitise | 6. Benedict Musembi Muange |
ii. Kithuki | 7. Christopher Musyoka Ilovi | |
5. Wote | i. Wote | 8. Henry Kyalo Matheka |
ii. Nziu | 9. Mirriam M. Musau | |
6. Kikumini/muvau | i. Kikumini | 10. Zipporah Nzilani Makola |
ii. Muvau | 11. Festus Mbelenzi Muli | |
7. Mbitini | i. Mutyambua | 12. Jackson Mutuku Ndetei |
ii. Kithumani/Kyemundu | 13. Alex Mwendwa Mbusi | |
MBOONI SUB-COUNTY | ||
WARD | SUB WARDS/VLLAGE | NAME OF CANDIDATE |
1. Mbooni | i. Mbooni | Re-advertise |
ii. Nzeveni/Kyuu | 14. Elizabeth Mutinda Mwanzia | |
2. Tulimani | i. Kalawani | 15. Eunice Mwikali Ngauki |
ii. Tulimani | 16. Charles Muoki Nzioka | |
3. Kithungo/Kitundu | i. Kithungo/Mataa | 17. John Mutuku Ngumbi |
ii. Kitundu/Utangwa | 18. Sylvester Mutua Ngumbi | |
4. Kalawa | i. Kalawa | 19. Joseph Kisulu Mumo |
ii. Kathulumbi | 20. Stephen Kimeu Musyoka | |
5. Kisau/Kiteta | i. Kisau | 21. Francis Kioko Mutinda |
ii. Kiteta | Re-advertise | |
6. Kako/Waia | i. Kako | 22. Ruth Kalekye Kioko |
ii. Waia | 23. Albert Mumo Musyoka | |
KAITI SUB-COUNTY | ||
WARD | SUB WARDS/VLLAGE | NAME OF CANDIDATE |
1. Kilungu | i. Kikoko | 24. Purity Nzisa Muli |
ii. Kithembe | 25. Alphonce Kyalo Muia | |
2. Ukia | i. Ukia | Re-advertise |
ii. Iuani | 26. Abednego Mutuku Katumo | |
3. Kee | i. Watema | 27. John Makau Kitivi |
ii. Kee | 28. Miriam Mwongeli Mwau | |
4. Ilima | i. Ilima | 29. Daniel Mwau Kinyaka |
ii. Kilungu | 30. Joseph Kahindu Kivinda | |
KILOME SUB-COUNTY | ||
WARD | SUB WARDS/VLLAGE | NAME OF CANDIDATE |
1. Kiima Kiu/Kalanzoni | i. Malili | 31. Nicholas Muthini Kiilu |
ii. Ngaamba | Re-advertise | |
2. Kasikeu | i. Kasikeu | 32. Juliet Ndambu Musau |
ii. Kiou | 33. Jonathan Mwania Wambua | |
3. Mukaa | i. Mukaa | 34. Julius Mwangangi Musyoka |
ii. Kitaingo | 35. Powel Mbeu Kavoo | |
KIBWEZI WEST SUB-COUNTY | ||
WARD | SUB WARDS/VLLAGE | NAME OF CANDIDATE |
1. Emali/Mulala | i. Emali | Re-advertise |
ii.Mulala | 36. Onesmus Mutisya | |
2. Makindu | i. Twaandu/Kiboko | 37. Abanus Nthiani King’oo |
ii. Makindu | 38. Dominic Mwendwa Kiviu | |
3. Nguumo | i. Ndovoini/Syumile | 39. Munuve Dalmas Somba |
ii. Muuni/Kunguni | 40. Stephen Muema Mateng’e | |
4. Kikumbulyu North | i. Ngulu | Re-advertise |
ii. Kathyaka | 41. Francisca Mutindi Maumbu | |
5. Kikumbulyu South | i. Nganda/Kalungu | Re-advertise |
ii. Mikuyuni/Mbuinzau | 42. Elizabeth Wanza Bonface | |
6. Nguu/Masumba | i. Nguu | 43. Patrick Mutisya Mailu |
ii. Masumba | 44. Patrick Mutinda Kinyili | |
KIBWEZI EAST SUB-COUNTY | ||
WARD | SUB WARDS/VLLAGE | NAME OF CANDIDATE |
1. Masongaleni | i. Kyumani | 45. Everlyn Nthenya Kyule |
ii.Mukaange | 46. Paul Kiviu Misoa | |
2. Thange | i. Utithi | 47. Charles Mutuku Kitati |
ii. Kinyambu | 48. Samuel Musyoki Kinyambu | |
3. Ivingoni/Nzambani | i. Nzambani | 49. James Kyalo |
ii. Nthongoni | 50. Patricia Mueni Musyoki | |
4. Mtito Andei | i. Mtito Andei | 51. Winfred Mwethya James |
ii. Kambu | 52. Charles Somba Mutevu |